StoreCensus
UnitWise icon

UnitWise

5.0(Reviews)

Show unit price by volume, weight, or custom unit. Encourage larger sales by showing savings. Effortlessly display unit prices (e.g., "$0.23 / 100 mL") and quantities (e.g., "950 g") on your Shopify store with our app. Editing can't be simpler; just edit the product or variant like you normally would within Shopify. Boost sales by showing potential savings and comply with regulatory requirements in certain jurisdictions. No more manual calculations needed for you or your buyers! Effortlessly display unit prices (e.g., "$0.23 / 100 mL") and quantities (e.g., "950 g") on your Shopify store with our app. Editing can't be simpler; just edit the product or variant like you normally would within Shopify. Boost sales by showing potential savings and comply with regulatory requirements in certain jurisdictions. No more manual calculations needed for you or your buyers! more Display unit prices like "$0.20 / g", "$1.23/ 100mL", or "$5.87 / item" Display units like "950 mL", "1.5 kg", or "12 items" Easy to use, flexible item placement 100% reliable: All data is hosted within Shopify (units, theme elements)

About UnitWise

Show unit price by volume, weight, or custom unit. Encourage larger sales by showing savings. Effortlessly display unit prices (e.g., "$0.23 / 100 mL") and quantities (e.g., "950 g") on your Shopify store with our app. Editing can't be simpler; just edit the product or variant like you normally would within Shopify. Boost sales by showing potential savings and comply with regulatory requirements in certain jurisdictions. No more manual calculations needed for you or your buyers! Effortlessly display unit prices (e.g., "$0.23 / 100 mL") and quantities (e.g., "950 g") on your Shopify store with our app. Editing can't be simpler; just edit the product or variant like you normally would within Shopify. Boost sales by showing potential savings and comply with regulatory requirements in certain jurisdictions. No more manual calculations needed for you or your buyers! more Display unit prices like "$0.20 / g", "$1.23/ 100mL", or "$5.87 / item" Display units like "950 mL", "1.5 kg", or "12 items" Easy to use, flexible item placement 100% reliable: All data is hosted within Shopify (units, theme elements)

Key Features

  • Effortlessly display unit prices (e.g., "$23 / 100 mL") and quantities (e.g., "950 g") on your Shopify store with our app. Editing can't be simpler; just edit the product or variant like you normally would within Shopify. Boost sales by showing potential savings and comply with regulatory requirements in certain jurisdictions. No more manual calculations needed for you or your buyers!
  • Effortlessly display unit prices (e.g., "$23 / 100 mL") and quantities (e.g., "950 g") on your Shopify store with our app. Editing can't be simpler; just edit the product or variant like you normally would within Shopify. Boost sales by showing potential savings and comply with regulatory requirements in certain jurisdictions. No more manual calculations needed for you or your buyers!
  • Display unit prices like "$20 / g", "$1.23/ 100mL", or "$5.87 / item"
  • Display units like "950 mL", "5 kg", or "12 items"

Shopify App Installs

No install data available

Frequently Asked Questions

What is UnitWise?

Show unit price by volume, weight, or custom unit. Encourage larger sales by showing savings. Effortlessly display unit prices (e.g., "$0.23 / 100 mL") and quantities (e.g., "950 g") on your Shopify store with our app. Editing can't be simpler; just edit the product or variant like you normally would within Shopify. Boost sales by showing potential savings and comply with regulatory requirements in certain jurisdictions. No more manual calculations needed for you or your buyers! Effortlessly display unit prices (e.g., "$0.23 / 100 mL") and quantities (e.g., "950 g") on your Shopify store with our app. Editing can't be simpler; just edit the product or variant like you normally would within Shopify. Boost sales by showing potential savings and comply with regulatory requirements in certain jurisdictions. No more manual calculations needed for you or your buyers! more Display unit prices like "$0.20 / g", "$1.23/ 100mL", or "$5.87 / item" Display units like "950 mL", "1.5 kg", or "12 items" Easy to use, flexible item placement 100% reliable: All data is hosted within Shopify (units, theme elements)

How much does UnitWise cost?

UnitWise offers multiple pricing tiers to fit different business needs. Free: $0, Pro: $29, Enterprise: $99.

Is UnitWise easy to set up?

Yes, UnitWise is designed to be user-friendly and easy to set up. The app integrates seamlessly with your Shopify store, and most users can get started within minutes.

Target Millions of High-Quality Shopify Stores

StoreCensus gives you precise targeting to millions of Shopify stores. Spend less time guessing, more time connecting.

Discover StoreCensus