StoreCensus
IzyUnit: Price Per Unit icon

IzyUnit: Price Per Unit

5.0(Reviews)

This app allows you to sell your products by any Unit. Like meter, kilogram, liter, lb, oz, etc. Essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you. You can now sell products with decimal quantity! It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics. Everything is automated. You can link and unlink products with just one click. HUGE TIME-SAVING! Let's say you want to link some products with these parameters: * Unit: g * Price: 30 * Essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you. You can now sell products with decimal quantity! It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics. Everything is automated. You can link and unlink products with just one click. HUGE TIME-SAVING! Let's say you want to link some products with these parameters: * Unit: g * Price: 30 * more Customers will be able to buy according to their needs. Unit Price is displayed on product and collection pages for a better experience Everything is automated. You can link and unlink products in one click.

About IzyUnit: Price Per Unit

This app allows you to sell your products by any Unit. Like meter, kilogram, liter, lb, oz, etc. Essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you. You can now sell products with decimal quantity! It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics. Everything is automated. You can link and unlink products with just one click. HUGE TIME-SAVING! Let's say you want to link some products with these parameters: * Unit: g * Price: 30 * Essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you. You can now sell products with decimal quantity! It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics. Everything is automated. You can link and unlink products with just one click. HUGE TIME-SAVING! Let's say you want to link some products with these parameters: * Unit: g * Price: 30 * more Customers will be able to buy according to their needs. Unit Price is displayed on product and collection pages for a better experience Everything is automated. You can link and unlink products in one click.

Key Features

  • Unit: g
  • Price: 30
  • Unit: g
  • Price: 30

Shopify App Installs

Daily App Installs (Last 30 Days)
Total: 322
175 installs
175
Mar 16
109 installs
109
Mar 17
19 installs
Mar 20
7 installs
Mar 21
1 installs
Apr 24
1 installs
Apr 25
1 installs
Apr 27
1 installs
Apr 30
1 installs
May 1
3 installs
May 2
2 installs
May 3
2 installs
May 20

Frequently Asked Questions

What is IzyUnit: Price Per Unit?

This app allows you to sell your products by any Unit. Like meter, kilogram, liter, lb, oz, etc. Essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you. You can now sell products with decimal quantity! It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics. Everything is automated. You can link and unlink products with just one click. HUGE TIME-SAVING! Let's say you want to link some products with these parameters: * Unit: g * Price: 30 * Essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you. You can now sell products with decimal quantity! It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics. Everything is automated. You can link and unlink products with just one click. HUGE TIME-SAVING! Let's say you want to link some products with these parameters: * Unit: g * Price: 30 * more Customers will be able to buy according to their needs. Unit Price is displayed on product and collection pages for a better experience Everything is automated. You can link and unlink products in one click.

How much does IzyUnit: Price Per Unit cost?

IzyUnit: Price Per Unit offers multiple pricing tiers to fit different business needs. Free: $0, Pro: $29, Enterprise: $99.

Is IzyUnit: Price Per Unit easy to set up?

Yes, IzyUnit: Price Per Unit is designed to be user-friendly and easy to set up. The app integrates seamlessly with your Shopify store, and most users can get started within minutes.

Customer Reviews

5.0

I sell fabric and this app helps me sell fractions of a unit. Something that is completely necessary in my field. Other alternatives are either less intuitive or much more expensive. As a beginner SPEAZ support has also been invaluable. Show more

October 26, 2022
5.0

I use this app, I had some issues but he support was very quick and good. They solve every problem. The app is easy to use and it save a lot of time when you have product sold by weight Show more

June 9, 2021

Target Millions of High-Quality Shopify Stores

StoreCensus gives you precise targeting to millions of Shopify stores. Spend less time guessing, more time connecting.

Discover StoreCensus