StoreCensus
PricePanda ‑ Price Per Unit icon

PricePanda ‑ Price Per Unit

3.9(Reviews)

Increase Sales by Displaying Unit Prices for Wholesale Products in Your Preferred Format! Enhance pricing transparency with Price Panda – Price Per Unit! Set up units like meters, kilograms, or liters to fit your products. Ideal for wholesale stores selling groceries, fabrics, liquids, hardware, and more. Now, sell products in decimal quantities for precise pricing. This automated, no-code solution seamlessly displays unit prices, ensuring customers see the exact value they get. Perfect for bulk, sets, and variable measurements—boost trust and sales effortlessly! Enhance pricing transparency with Price Panda – Price Per Unit! Set up units like meters, kilograms, or liters to fit your products. Ideal for wholesale stores selling groceries, fabrics, liquids, hardware, and more. Now, sell products in decimal quantities for precise pricing. This automated, no-code solution seamlessly displays unit prices, ensuring customers see the exact value they get. Perfect for bulk, sets, and variable measurements—boost trust and sales effortlessly! more Boost Clarity: Show unit prices on product & collection pages for easy shopping. Sell Precisely: Customize decimals to sell exact amounts like 1.5 kg or 2.75 m. Save Time: Auto-display unit prices & manage products with one-click linking. Stay Flexible: Set global rules or customize pricing for individual products. Hassle-Free: Easily integrates with your store—no coding or manual work needed.

Key Features

  • Sell Precisely: Customize decimals to sell exact amounts like 5 kg or 2.75 m.

Shopify App Installs

No install data available

Pricing Plans

Free Plan

Free

Works with variants & discounts, Display on product or collection pages, Auto-calculated prices, Compatible with 2.0 themes, Up to 5 products

Get Started Free

Unlimited Plan

$14.99 / month

Everything in the free plan, UNLIMITED Products, BULK product operations

Choose Plan

Basic plan

$15 / month

Everything in Free Plan, Up to 10,000 products, Bulk product operations

Choose Plan

Advanced Plan

$25 / month

Everything in Basic Plan, Up to 50,000 products

Choose Plan

Ultimate Plan

$35 / month

Everything in Advanced Plan, Unlimited products

Choose Plan

Frequently Asked Questions

What is PricePanda ‑ Price Per Unit?

Increase Sales by Displaying Unit Prices for Wholesale Products in Your Preferred Format! Enhance pricing transparency with Price Panda – Price Per Unit! Set up units like meters, kilograms, or liters to fit your products. Ideal for wholesale stores selling groceries, fabrics, liquids, hardware, and more. Now, sell products in decimal quantities for precise pricing. This automated, no-code solution seamlessly displays unit prices, ensuring customers see the exact value they get. Perfect for bulk, sets, and variable measurements—boost trust and sales effortlessly! Enhance pricing transparency with Price Panda – Price Per Unit! Set up units like meters, kilograms, or liters to fit your products. Ideal for wholesale stores selling groceries, fabrics, liquids, hardware, and more. Now, sell products in decimal quantities for precise pricing. This automated, no-code solution seamlessly displays unit prices, ensuring customers see the exact value they get. Perfect for bulk, sets, and variable measurements—boost trust and sales effortlessly! more Boost Clarity: Show unit prices on product & collection pages for easy shopping. Sell Precisely: Customize decimals to sell exact amounts like 1.5 kg or 2.75 m. Save Time: Auto-display unit prices & manage products with one-click linking. Stay Flexible: Set global rules or customize pricing for individual products. Hassle-Free: Easily integrates with your store—no coding or manual work needed.

How much does PricePanda ‑ Price Per Unit cost?

PricePanda ‑ Price Per Unit offers multiple pricing tiers to fit different business needs: Free Plan: Free, Unlimited Plan: $14.99 / month, Basic plan: $15 / month, Advanced Plan: $25 / month, Ultimate Plan: $35 / month.

Is PricePanda ‑ Price Per Unit easy to set up?

Yes, PricePanda ‑ Price Per Unit is designed to be user-friendly and easy to set up. The app integrates seamlessly with your Shopify store, and most users can get started within minutes.

Customer Reviews

5.0

This app is perfect and does exactly what we want. Simple integration and set-up, plus the team were very quick and helpful to make some changes to the look, positioning of the app widget. I can't recommend these guys enough! Very impressed. Show more

January 26, 2022
5.0

Just what i was looking for! For some reason in shopify there is not a feature to show the unit prices when you only sell products in boxes of 6 for eg. I didn´t wanted to scare my clients, and needed to show the price per unit. After much research on the subject i found this App and now it is exactly as i wanted to! I asked the support for help in the process of setting up (they also have detailed documentation) and the support was quick and even sent me a video of the changes it made for future reference if i need to change the Theme. 10/10 Support and the App itself works great Show more

January 19, 2022
5.0

A new company took over, and made the app 100 times better. It makes a lot more sense now. They are also very receptive to feedback and make changes almost instantly. 5 stars. Show more

December 22, 2021
5.0

Great app. Amazing and instant customer support from the app team. App works perfectly for unit prices. we will also install in our other stores as well for unit prices Show more

December 8, 2021
5.0

Amazing app!!! Provide the perfect solution to display unit prices. The support team is amazing and gave me a quick response to set up the app in my store theme. Show more

October 5, 2021

Target Millions of High-Quality Shopify Stores

StoreCensus gives you precise targeting to millions of Shopify stores. Spend less time guessing, more time connecting.

Discover StoreCensus